Р-л Румен Райков
Театрална трупа „Кирил Боянов” е с богато минало, опит и традиции. Първите представления на „Ильо Войвода”, „Многострадалната Геновева”, „Иванко”, „Райна княгиня” и др. се числят към 1887-1888 г. Зареждат се представление след представление… все по-добри, по-сериозни като художествен факт, интересни и полезни. Активна театрална дейност през годините до 1943 г. проявяват Геро Добрев, Атанас Жечев Бояджиев, Станчо Д.Бодуров, Иван Граматиков, Стефан Чешмеджиев, Александър Момов, Петър Йотов и др. Трайни следи в развитието на колектива до наши дни оставят неговите художествени ръководители Петър Йотов, Иван Петев, Никола Гроздев, Димо Джамбазов, Кирил Боянов, Митко Методиев, Димо Димов, Румен Райков. Кирил Боянов повежда любителския колектив по нов път, постановките се отличават с художествена зрелост, в много случаи се доближават до тези на професионалните театри.
Писмените данни за работата на колектива до 1930 г. са непълни. Фигурира списък от 37 играни пиеси, като са пропуснати редица години. От 1931 до 2001г. списъкът сочи 234 играни пиеси, или за 70 години са представяни средно годишно по 3-4 многоактни пиеси, а за 114 години средно около 2-3 пиеси годишно. Над три пъти са представени пиесите „Хъшове” от Иван Вазов, „Вражалец” и „Големанов” от С. Л. Костов, „Боряна” и „Албена”- Й.Йовков, „Ревизор”-Гогол, „Доктор”-Бранислав Нушич, „Съдбоносни дни” от Кирил Боянов и др. Най-играната пиеса е „Службогонци”.
В театралния колектив има актьори, които участват в самодейността повече от 30 години. С най-много участия в театрални постановки са Пенчо Върбанов Късев, Иван Петев, Янко Стоянов, Стефка Йотова, Васил Стойчев, Калчо Вълев и др.
Театралният колектив е водещ в областта и страната. С пиесата „Римска баня” от Станислав Стратиев, постановка на Димо Димов, той участва в Москва на Втория фестивал на българската художествена самодейност през 1984 г., а през следващата и на Втория международен фестивал на аматьорските театри в Благоевград. До 1989 г. колективът е неотменно класиран за участие в Републиканските фестивали на художествената самодейност в Благоевград и винаги се връща с лауреатски звания и медали. От него 4 самодееца са носители на орден „Кирил и Методий”, 4 са удостоени със значка „Отличник на Комитета за култура”, 4 са носители на Плакета на Центъра за художествена самодейност в София, а 8 са носители на значка „Отличник за читалищна дейност”. Десет самодееца са носители на златни медали. Това са Кирил Боянов, Румен Райков, Димитър Кюркчиев, СТефан Стоянов, Владо Бейков, Ахмед Палабуюков, Христо Дунков, Митко Методиев, Живко Жечев, Николай Киров. Носители на сребърни медали са Стефан Върбев, Янко Стоянов, Катя Шопова, Тодор Герчев, Правдина Герчева, Панайот Калудов, Детелина Койчева и др. Десет души притежават бронзови медали.
От 1995 г. условията на работа са трудни, но въпреки това самодейците под ръководството на Румен Райков, продължават добрите традиции в театралното дело. От 1995 до 2001 г. под режисурата на Райков се играят спектаклите „Женско царство” от Ст.Л.Костов, получил първа награда в Бургас, „Отвличането” от Й.Попов – втора награда от фестивала в гр.Свищов, „Майстори” от Рачо Стоянов, „Районна болница” от Хр.Бойчев, „Има ли смисъл да утепваме мечка” от Панчо Панчев, „Пир по време на демокрация” от Стефан Цанев – заели второ място на фестивала в Каварна и др. През последните години с награди са отличени Богдана Люцканова, Александър Горчев, Антоанета Костадинова, Диана Георгиева. Любителският колектив продължава да се развива и днес благодарение на дългогодишната и сърцата игра на Мариана Христова, Калчо Вълев, Борислав Христов и др.
|